Kamienna Góra znajduje się w województwie dolnośląskim, w Sudetach Środkowych, a dokładnie u podnóża Gór Kruczych. Miasto wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej, żyje tu około 20 tysięcy osób. Wspaniała lokalizacja jest jednym z jego najważniejszych atutów – okoliczne wzniesienia, mnóstwo atrakcji dla miłośników sportów, a także kilka interesujących zabytków powodują, że Kamienna Góra jest chętnie wybieranym kierunkiem wypraw.
Początki Kamiennej Góry
Prawdopodobnie w XIII wieku osadę na terenie obecnego miasta wybudował Henryk I Brodaty. Była to budowla obronna na szczycie Góry zamkowej. Kamienna Góra w przeciągu wieków wielokrotnie była przedmiotem walk, między innymi w trakcie wojny siedmioletniej miała miejsce bitwa pod Kamienną Górą nazywana „Pruskimi Termopilami”.
Zabytki w Kamiennej Górze
W rejestrze zabytków wpisano między innymi takie jak kościół parafialny pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, który posiada gotyckie prezbiterium – budowla pochodzi z XVI wieku, kościół pomocniczy pod wezwaniem Bożego Ciała z XVI-XVIII wieku, kościół Matki Bożej Różańcowej – niegdyś protestancki, teraz rzymskokatolicki z XVIII wieku, także cmentarz żydowski przy ulicy Katowickiej. Znany jest też Zamek Grodztwo, który prawdopodobnie pochodzi z XVI wieku, teraz w ruinie, wokół niego rozciąga się park, warto zobaczyć ratusz miejski i rynek otoczony kamieniczkami, mury miejskie pochodzące z XV wieku.
Atrakcje w Kamiennej Górze i okolicach
Kamienna Góra i okolice znane były także w trakcie II wojny światowej jako miejsce tajemniczych badań w kamiennych grotach. Aby bliżej zapoznać się z tematem, można odbyć wycieczkę „Projekt Arado. Zaginione laboratorium Hitlera”, która pokazuje zabytkowe podziemia i sztolnię. Innym wspomnieniem II wojny jest mauzoleum założone ku czci więźniów i jeńców filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, która znajdowała się w Kamiennej Górze. Oczywiście, zapraszają okoliczne góry – zarówno na wycieczki piesze, jak i rowerowe.