Józefów położony jest przy ujściu rzeki Świder do Wisły, niedaleko Warszawy i Otwocka. To malownicza miejscowość, która obejmuje część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a także w okolicy znajdują się rezerwaty przyrody.

Józefów historycznie

Józefów w przeszłości stanowił wiele wsi, z czego najstarsze zostały założone w połowie XVIII wieku – Rycice, Górki, Nowa Wieś. W okresie przedwojennym Józefów stanowił znaną miejscowość wypoczynkową, która za pośrednictwem kolejki wąskotorowej była połączona z Warszawą. Szybki rozwój miejscowości nastąpił po II wojnie światowej, kiedy osiedliło się tu wiele osób z Warszawy. W 1962 roku Józefów uzyskał prawa miejskie, łącząc znajdujące się na jego terenie.

Atrakcje w Józefowie

W Józefowie znajdują się zabytki wpisane do rejestru, które warto zobaczyć. To budynek mieszkalny znajdujący się przy ulicy Leśnej, który nazywany jest Willą Jakubówką, budynek przy ulicy Nadwiślańskiej i kilkanaście innych zabudowań mieszkalnych, w tym drewnianych, które wyróżniają się interesującymi walorami architektonicznymi – nazywane są Świdermajer. Wśród zabudowań sakralnych wartych uwagi znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, a także nowoczesne kościoły św. Jana Chrzciciela oraz św. Maksymiliana Kolbe.

Przez Józefów biegną także szlaki turystyczne, między innymi szlak „Piaszczystą percią”, który ukazuje piękno podwarszawskich krajobrazów, wiodąc wydmami i przez sosnowe lasy. Warto też odwiedzić rezerwaty: Rezerwat Przyrody Świder, Rezerwat Przyrody Wyspy Zawadowskie oraz Rezerwat Przyrody Wyspy Świderskie. Działa nowoczesne Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji z basenami i halą sportową. Józefów pod kątem atrakcji sportowych i turystycznych jest interesującym miejscem, także wycieczek z Warszawy, dlatego można tutaj spotkać często wielu Warszawiaków szukających wypoczynku od dużego miasta.

Powrót do góry
facebook