Jelcz-Laskowice to miasto w szczególności znane z produkcji samochodów ciężarowych i autobusów. Znajduje się na terenie Dolnego Śląska, około 30 kilometrów od Wrocławia i 70 kilometrów od Opola. Żyje tu około 15 tysięcy mieszkańców. Miasto powstało w 1987 roku z połączenia Jelcza oraz Laskowic Oławskich. To także ważny węzeł samochodowy i miasto posiadające kilka interesujących zabytków i wiele atrakcji dla tych, którzy zdecydują się je odwiedzić.

Historia Jelcza-Laskowic

Miasto po raz pierwszy wzmiankowane jest w XII wieku, w XIII wybudowano tam na wyspie na Odrze zamek pełniący ważną rolę obronną na drodze do Wrocławia. Przez wieki rozwijało się i przyciągało nowych mieszkańców. W XX wieku powstały tutaj zakłady zbrojeniowe, Alfried Krupp von Bohlen und Halbach otrzymał zgodę na ich budowę od Hitlera, a po zakończeniu II wojny światowej fabryki przeszły w ręce Polaków. Rozpoczęło się zasiedlanie miasta, które także i dzisiaj zajmuje się produkcją samochodów i innych części dla branży motoryzacyjnej.

Znane miasto przemysłowe

Jelcz-Laskowice jest znany między innymi z motoryzacji – Zakładów Samochodowych „Jelcz”, które zajmują się produkcją samochodów ciężarowych, autobusów i innych, także swoje zakłady ma tu Toyota, Ronal Polska, Przedsiębiorstwo Obrotu Samochodami i Częściami Zamiennymi „Polmozbyt”.

Zabytki w Jelczu-Laskowicach

Na terenie Jelcza-Laskowic znajduje się kilka interesujących zabytków. To między innymi kościół św. Stanisława pochodzący z XVII wieku, ruiny „Zamku Wodnego” na Odrze, pałac przy ulicy Kukułczej, zespół pałacowy i folwarczny przy ulicy Witosa, który obejmuje pałac XIX-wieczny z siedzibą urzędu miasta, park, folwark i innego zabudowania.

W mieście można także spędzić czas aktywnie – działa pływalnia, korty tenisowe, okolice są świetne do rowerowych wycieczek. Wrocław, Oława czy Opole również mają wiele interesujących zabytków i zakątków do zobaczenia.

Powrót do góry
facebook