Jędrzejów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, które obecnie jest domem dla ponad 16 tysięcy osób. Jędrzejów jest zlokalizowany około 40 kilometrów od Kielc, 80 kilometrów od Krakowa i około 100 kilometrów od Częstochowy. To niezwykłe miasto, zarówno pod kątem swojej historii, która zapisała się złotymi zgłoskami w epoce staropolskiej, jak i ciekawych zakątków do odwiedzenia.

Historia Jędrzejowa

Pierwsza osada powstała tu prawdopodobnie w VII wieku, wówczas nazywała się one Brzeźnicą, chociaż badania wskazują na wcześniejsze osadnictwo, w tym ożywione kontakty z Imperium Rzymskim. Miejscowość w przeszłości stała się punktem budowy klasztoru cysterskiego – został on założony w 1149 roku. W Jędrzejowie zmarł Wincenty Kadłubek, a swój dworek niedaleko miał Mikołaj Rej z Nagłowic. W XIX wieku Jędrzejów wsławił się jako miejsce warzenia piwa, także i teraz funkcjonuje tutaj browar.

Atrakcje w Jędrzejowie

Jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest Państwowe Muzeum im. Przypkowskich. Można zobaczyć tutaj głównie zegary słoneczne i różnego rodzaju przyrządy astronomiczne, interesujące starodruki, grafiki. Dostępny jest też dział gastronomii przedstawiający ją przed wiekami, a także dział historyczny. Wśród najstarszych budowli Jędrzejowa znajdują się kościół błogosławionego Wincentego Kadłubka – archiopactwo cystersów, oraz kościół św. Trójcy, których początki sięgają XII wieku.

Atrakcją jest także wąskotorowa linia Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie”, można wybrać się do niedalekich Nagłowic, aby zobaczyć dworek – muzeum Mikołaja Reja. W Sobkowie można zobaczyć zamek rycerski, ruiny zamkowe są także w Mokrsku Górnym. Dostępnych jest wiele tras rowerowych i pieszych, które pozwalają poznać okoliczne miejscowości i ich atrakcje – zabytki i piękne widoki.

Powrót do góry
facebook