Białogard jest miastem, które może pochwalić się urokiem i wieloma ciekawymi zabytkami. To tutaj można spędzić wakacje niedaleko Bałtyku, poświecić się wypoczynkowi lub uprawianiu sportów, chociaż Białogard sam w sobie nie jest miejscowością o wybitnym charakterze turystycznym. Położony jest w województwie zachodniopomorskim, ma około 24 tysięcy mieszkańców, jest lokalnym ośrodkiem handlowym i rolniczym. Leży nad rzeką Parsętą i Liśnicą, około 150 kilometrów od Szczecina.

Miasto z wielowiekową historią

O Białogardzie wspominały już wczesnośredniowieczne kroniki, między innymi Galla Anonima. Miasto było w przeszłości rezydencją książęcą, było przedmiotem zatargów, a po wojnie trzydziestoletniej podupadło. Białogard należał wtedy do Brandenburgii i miał charakter miasta garnizonowego. W XIX wieku jego znaczenie podwyższyło się dzięki rozwojowi przemysłu. Po wojnie Białogard stał się miastem powiatowym, rozwijały się tu ośrodki przemysłu elektronicznego.

Co warto zobaczyć w Białogardzie?

Na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisanych jest wiele budynków znajdujących się w Białogardzie. Podczas odwiedzania warto w szczególności zwiedzić śródmieście, gdzie zlokalizowane są najstarsze zabytki. Warto zobaczyć kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którego początki sięgają 1310 roku, kościół pod wezwaniem św. Jerzego z XIV wieku, Stary Ratusz w klasycystycznym stylu z 1827 roku 0 znajduje się tutaj także muzeum. Co jeszcze? Brama Wysoka, która inaczej nazywana jest Połczyńską z XIV wieku czy spichlerz przy ulicy Piłsudskiego.

Gdy chodzi o atrakcje kulturalne, cyklicznie odbywają się różne imprezy, w tym jedna z najbardziej popularnych, która nawiązuje do XV-wiecznej wojny o krowę, która rozegrała się pomiędzy mieszkańcami Świdwina i Białogardu. W okresie wakacyjnym organizowane są także Dni Białogardu, podczas których występują polscy i zagraniczni artyści. Białogard to zatem interesujące miejsce w Zachodniopomorskiem do odwiedzenia – zabytki i interesujące zakątki, malownicze widoki czekają!

Powrót do góry
facebook