Gubin jest miastem znajdującym się nad Nysą Łużycką, po polskiej stronie Dolnych Łużyc, tuż przy niemieckie granicy. Do 1945 roku Gubin znajdował się w Niemczech i miał nazwę Guben. Przez wiele lat Gubin kojarzony był, a także nadal jest, z przejściem granicznym, które nie działa już po wejściu Polski do strefy Schengen. Jednak również ma do zaprezentowania wiele innych interesujących zakątków, aby miło spędzić tutaj swój czas.

Miasto o bogatej historii

O Gubinie mowa była już w XIII wieku. W 1235 roku uzyskało ono prawa miejskie. Miasto należało także w XVI wieku do Czech, aby potem wejść w skład Saksonii, Prus i Brandenburgii. Co ciekawe, w XVI wieku znajdował się tutaj serbski kościół, natomiast w latach od 1904 do 1938 kursowały tramwaje. Miasto w wyniku II wojny światowej odniosło poważne zniszczenia. Ludność niemiecka została przesiedlona, a do Gubina przywieziono repatriantów z Kresów Wschodnich.

Co warto odwiedzić w Gubinie?

Gubin to bardzo interesujące pod kątem zabytków miasto. Warto w szczególności zapoznać się z tutejszymi zabytkami w obrębie ulic Nabrzeżna, Roosvelta, 3 Maja i Piastowska. Ważnymi zabytkami są ruiny kościoła farnego, jednego z największych w tych stronach, który pochodzi z XV wieku, jednak został przebudowany w XIX wieku. Został on zniszczony częściowo podczas wojny, nadal nie posiada dachu, ale stanowi unikatową atrakcję turystyczną. W Gubinie znajduje się też wiele murów obronnych z okresu średniowiecznego z wieżami i bramami – najbardziej znane to Brama Ostrowska, wieża Dziewicza, brama i mury przy ulicy Dąbrowskiego. Następnie warto zwrócić uwagę na ratusz oraz na domy i wille z XIX i początku XX wieku rozsiane po całej miejscowości. Na terenie miasta znajdują się ponadto Park Aleksandra Waszkiewicza, Wyspa Teatralna, na której odbywają się spektakle, Park Adama Mickiewicza.

Powrót do góry
facebook