Grodzisk Mazowiecki jest zlokalizowany w województwie mazowieckim i powiecie grodzieńskim. To miasto dobrze skomunikowane z Warszawą, przez które prowadzi Centralna Magistrala Kolejowa oraz Warszawska Kolej Dojazdowa. W mieście żyje ponad 29 tysięcy osób, z czego wiele osób dojeżdża do stolicy do pracy.

Początki Grodziska Mazowieckiego

Już w XI-XIII wieku znajdował się tutaj wczesnośredniowieczny gród w miejscowości Chlebnia, który także i teraz można odwiedzić. W XII wieku powstał Grodzisk – początkowo niewielka wieś należąca do rodziny Grodziskich. W wyniku działań wojennych i epidemii przez długi czas nie rozwijała się ona jednak dynamicznie. Pod koniec XIX wieku powstał tutaj Zakład Wodoleczniczy, w którym leczyli się między innymi Adolf Dygasiński i Miłosz Kotarbiński czy Władysław Reymont. W trakcie II wojny światowej Grodzisk Mazowiecki został zbombardowany.

Atrakcje w Grodzisku Mazowieckim i w okolicach

W mieście znaleźć można różnego rodzaju zabytkowe budynki – kościół świętej Anny z XVII wieku, kaplica pod wezwaniem Świętego Krzyża, koło kościoła świętej Anny, cmentarz żydowski z XVIII wieku, drewniany kościółek z XVII wieku, „Dworek Skarbków” z XVIII wieku, gdzie teraz znajduje się Państwowa Szkoła Muzyczna. W Grodzisku Mazowieckim znajduje się też wiele willi XIX-wiecznych, co powiązane było z charakterem letniskowym miejscowości.

W okolicy znajduje się także wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie „Szwedzkie Góry” w Chlebni. Można wypocząć także w zabytkowych parkach, wybrać się nad położony we wsi Grzymek sztuczny zalew, skorzystać ze szlaków turystycznych, wybrać się na wycieczkę na rowerze czy też na grzybobranie. Organizowane są różne imprezy, można odwiedzić Muzeum Elektrycznej Kolej Dojazdowej czy Galerię Instrumentów Folkowych czy okoliczne miejscowości, na przykład dojechać do Warszawy, w której zabytków jest o wiele więcej.

Powrót do góry
facebook