Blog Górnicze miasto Radlin na Górnym Śląsku

Na Górnym Śląsku wiele miast związanych jest z górniczymi tradycjami. Taki jest także Radlin, który położony jest na terenie powiatu wodzisławskiego, sąsiadując z takimi miejscowościami jak Rybnik, Wodzisław Śląski czy Pszów. To miasto o wielowiekowych tradycjach, którego początki sięgają XIV wieku. Teraz jest głównie kojarzony z działającymi tam zakładami przemysłowymi. W Radlinie mieszka około 18 tysięcy osób.

Początki Radlina

Miejscowość ma swoje lata, ale niewiele wiadomo o niej z kronik. Wzmianki pochodzą między innymi z połowy XIII wieku. Także pojawiają się informacje o Biertułtowach, które obecnie wchodzą w skład miasta i znajdują się w jego centrum. W okresie średniowiecznym właścicielem miejscowości był Konrad von Radlin. Miasto nie miało większego znaczenia, rozwijało się dość wolno, dopiero w XIX wieku zaczęło napływać do niego więcej mieszkańców. Największy wpływ na obecny kształt miejscowości miał przemysł górniczy – teraz działa tutaj KWK Marcel, która w przeszłości nazywana była Emma, oraz koksownia Radlin.

Co ciekawego dzieje się w Radlinie?

Radlin nie jest miastem obfitującym w zabytki, ale na jego terenie znajduje się kilka ciekawych zabudowań. To między innymi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który wyróżnia się stylem neobarokowym – to monumentalny pięcionawowy budynek mogący pomieścić do 4,5 tysiąca osób. Inne zabudowania warte uwagi są związane z przemysłową historią miasta – to przede wszystkim Kolonia Emma – modernistyczne osiedle pochodzące z XIX wieku oraz wieże wyciągowe szybów Wiktor i Antoni.

Do dyspozycji mieszkańców są także obiekty sportowe, w tym baseny, stadion, boiska. Okoliczne lasy doskonale nadają się do spacerów i zadowolą amatorów turystyki górskiej. Niedaleko jest także do Czech oraz do dużych miast aglomeracji katowickiej.

Twoja ocena: oceń teraz
Artykuł oceniono na: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
Nasz fanpage Facebook
facebook