Goleniów jest częścią Pobrzeża Szczecińskiego i znajduje się na skraju Puszczy Goleniowskiej. To miasto, przez które przepływa rzeka Ina, a jego odległość od Bałtyku wynosi około 50 kilometrów, od Szczecina – 35 kilometrów. Miasto jest położone przy drogach krajowych numer 3 i numer 6, a niedaleko znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów. W Goleniowie mieszka koło 22 tysięcy osób.

Początki miasta

Ślady osadnictwa datowane są nawet do 4 tysiąclecia przed naszą erą, o czym świadczą wykopaliska. Po raz pierwszy nazwa, dokładnie Golinog, pojawili się w 1220 roku. Wówczas osada pełniła ważną funkcję handlową i miała niewielki gród strażniczy. W późniejszych latach miasto zostało przyłączone do Hanzy, współpracowało ze Stargardem Szczecińskim w przeprawie statków przez Inę przeciwko Szczecinowi, który chciał wtedy zmonopolizować żeglugę na Odrze. W okresie średniowiecznym miasto szybko się rozwijało, niestety potem zostało zniszczone przez pożary. W XIX/XX wieku rozwijał się tu przemysł drzewny, po zakończeniu II wojny światowej miasto znów odżyło.

Co zobaczyć w Goleniowie?

Najważniejszym zabytkiem samym w sobie jest Stare Miasto, na terenie którego znajdują się kościół św. Katarzyny z XV wieku i odbudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku po zniszczeniach wojennych, następnie obwarowania miejskie, w tym XV-wieczna Brama Wolińska o wysokości aż 26 metrów, Baszta Prochowa i Baszta Mennicza. Atrakcjami są też spichlerz nad Iną z XVIII wieku, ruiny kaplicy św. Jerzego, goleniowskie planty, kolejowa wieża wodna, park im. Ignacego Jana Paderewskiego i pałacyk myśliwski. Warto też zagłębić się w Puszczę Goleniowską i wybrać się na wycieczkę doliną rzeki Iny – pieszo lub na rowerach. Goleniów to wobec tego miejscowość o wielu interesujących zakątkach – warto właśnie tutaj wstąpić!

Powrót do góry
facebook