Działdowo to gmina i miasto w województwie warmińsko-mazurskim, nad rzeką Działdówką. Mieszka to około 21 tysięcy osób. Co ciekawe, jest to jedyne miasto na Mazurach, które przez II wojną światową znajdowało się w polskich granicach.
Średniowieczne początki Działdowa
Miejscowość znajduje się na mapach od Xiv wieku, kiedy to miała miejsce jego lokacja. W przeszłości to Krzyżacy byli kolonizatorami tych terenów i to oni założyli niedalekie Dąbrówno. W 1340 roku rozpoczęła się budowa zamku w Działdowie. Wówczas miejscowość nazywała się Soldav, ale nie wyjaśniono do dzisiaj jej etymologii. Ze względu na swoją lokalizację była ona częstym przedmiotem zatargów. Teraz jest to miasto, w którym swoje siedziby ma kilka ważnych firm, między innymi Mlekovita, produkuje się tutaj także szyby w zakładzie Heinz Glas GmbH.
Co warto zobaczyć w Działdowie?
Podczas wizyty w Działdowie warto przede wszystkim zobaczyć tutejsze zabytki pochodzące z okresu średniowiecznego. Kościół Podwyższenia Krzyża przy Placu Biedrawy został wzniesiony w XIV wieku, ale swój aktualny wygląd zawdzięcza zmianom dokonanym w latach 1927-1930, drugi ważny zabytek to zamek pokrzyżacki, który jest zlokalizowany przy ulicy Zamkowej. Budowano go w latach 1344-1391. W przeszłości był otoczony z trzech stron bagnami, natomiast od czwartej znajdowała się wieś. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedno skrzydło zamku, tak zwany Dom Duży w stylu gotyckim. Warto też zobaczyć kościół świętego Wojciecha wpisany na listę zabytków – to najstarszy kościół rzymskokatolicki w mieście, który powstał w XIX wieku. Inne zabytki to ratusz, wieża ciśnień, budynek szkoły medycznej, kompleks kamienic na ulicy Władysława Jagiełły, dawna synagoga. Przez miasto przechodzi Szlak Grunwaldzki, a w okolicy znajduje się wiele tras dobrych do pieszych i rowerowych wędrówek pośród pięknych mazurskich widoków. Zapraszamy!