Blog Dolnośląskie Ziębice
miasto

Ziębice położone są na Dolnym Śląsku, w powiecie ząbkowickim. Pod względem geograficznym miasto leży na Przedgórzu Sudeckim. To siedziba gminy miejsko-wiejskiej, miasto o wieloletniej historii i pięknych zabytkach. Mieszka tutaj około 9,3 tysiąca osób.

Dzieje Ziębic

Około połowy XIII wieku ówczesne Ziębice były lokowane przez Henryka II na miejscu dawnej osady, która została zniszczona przez Tatarów. Od 1290 roku miasto należało do Piastów Wrocławskich, a w tym samym okresie rozpoczęto budowę zamku – rezydencji dla książąt. W późniejszych latach Ziębice były siedzibą księstwa ziębickiego, znajdowały się pod panowaniem czeskim, stanowiły własność rodu von Auerspergów, by w okresie rozbiorów znaleźć się pod władzą Prus. W XIX wieku dynamicznie rozwijał się tutaj przemysł, powstałą fabryka chemiczna, zakłady spożywcze i ceramiczne, a miasto uzyskało własne połączenia kolejowe. W 1905 roku większość mieszkańców Ziębic stanowili Niemcy, po II wojnie światowej zostali oni wysiedleni.

Atrakcje w Ziębicach

Wśród najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków miasta znajduje się bazylika pod wezwaniem św. Jerzego Męczennika i sanktuarium Męki Pańskiej, która oryginalnie pochodzi z XIII wieku, jednak była przebudowywana wielokrotni, kościół ewangelicki, z XVIII wieku, który pełni teraz funkcję sali gimnastycznej, synagoga z XIX wieku oraz cmentarz żydowski, zespół klasztorny krzyżowców z czerwoną gwiazdą z kościołem świętych Piotra i Pawła i klasztorem – obecnie szpital. Także ważne punkty na mapie miasta to mury obronne – zachował się fragment z XIII-XIV wieku, także brama Paczkowska, ratusz miejski z renesansową wieżą. Na terenie Ziębic znajduje się też wiele zabytkowych domów, kamienic mieszczańskich – zwłaszcza przy rynku.

W Ziębicach znajduje się jedyne w swoim rodzaju w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Można oglądać w nim ekspozycję różnorodnych sprzętów używanych w domach – naczyń, sztućców, żelazek, pralek, także mebli. Muzeum znajduje się w kamienicy przy rynku.

Twoja ocena: oceń teraz
Artykuł oceniono na: 0 - 0 głosów
Powrót do góry
Nasz fanpage Facebook
facebook