Darłowo przyciąga turystów przez cały rok, ale największy ruch na plażach to oczywiście okres wakacyjny, kiedy Morze Bałtyckie jest świetnym miejscem do pływania, a okoliczne plaże – do opalania się. Darłowo jest miastem nadmorskim, które znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Mieszka tutaj około 14 tysięcy osób w dwóch wydzielonych częściach – Darłówku oraz Racisławie.

Historia Darłowa

Miasto jest zlokalizowane tuż przy wybrzeżu, w dolinie rzek Grabowej i Wieprz. Od północy z Darłowem sąsiaduje Koszaliński Pas Nadmorski pełen wspaniałych krajobrazów. Na tych terenach już w XI wieku istniały pierwsze osady, których mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, żeglarstwem, tkactwem i konserwowaniem ryb. Miasto rozwijało się dynamicznie aż do XVIII wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowskie Niemcy testowały tutaj dwa największe ówczesne działa świata, także wizytował tu Hitler. Po wojnie Darłowo stało się miastem Polskim, a niemiecka ludność została wysiedlona.

Piękne widoki i mnóstwo atrakcji dla wczasowiczów

Miasto oprócz zapraszających do wypoczynku plaż i mnóstwa atrakcji dla dzieci i starszych od rana do wieczora, może także pochwalić się kilkoma unikatowymi zabytkami. Przede wszystkim warto przespacerować się śródmieściu, które zachowało swój średniowieczny układ – kiedyś to tu znajdował się grodzony gród z basztami i bramami – do dzisiejszego dnia zachowała się jedna z nich: Brama Wysoka. Na rynku znajduje się też fontanna Pomnik Rybaka. Także atrakcją jest Zamek Książąt Pomorskich, który jest jedynym nadmorskim zamkiem gotyckim w Polsce – został zbudowany w XIV wieku. Warto odwiedzić Kościół Mariacki, którego początki sięgają XIV wieku, można w nim zobaczyć sarkofagi książąt pomorskich, wzrok przyciąga barokowy ratusz, XV-wieczny kościół św. Gertrudy, młyn wodny przy ulicy Kanałowej, rozsuwany most, elektrownia wiatrowa, latarnia morska, poniemieckie bunkry na nabrzeżu i w porcie.

Latem można też skorzystać z tramwajów wodnych, rejsu statkiem wycieczkowym na Bornholm. Odbywają się cykliczne imprezy takie jak Bałtyk Festiwal Media i Sztuka – Darłowo, REGGAENWALDE FESTIVAL – letni festiwal reggae, Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych czy Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich.

Powrót do góry
facebook