Miasto Człuchów znajduje się w województwie pomorskim, jest stolicą powiatu człuchowskiego. Żyje tutaj około 14 tysięcy osób. Odległość miasta od Gdańska wynosi około 136 kilometrów. Wokół znajdują się malownicze jeziora takie jak Miejskie Małe i Duże, jezioro Urzędowe, a także Rychnowskie i Krajny.

Historia Człuchowa

Człuchów to miasto o wielowiekowej historii, kore jest starym osiedlem pomorskim założonym w XII wieku. Swoje prawa miejskie uzyskało ono w 1348 roku. Od 1312 roku Człuchów był własnością Krzyżaków i rezydował tutaj Mistrz Zakonu. Po wojnie trzynastoletniej Człuchów należał do Polski, a od 1772 roku do Prus. Miasto należy od 1999 roku do województwa pomorskiego.

Zabytki miasta

W Człuchowie można znaleźć kilka interesujących zabytków, które są chronione prawnie. To między innymi barokowy kościół pod wezwaniem św. Jakuba, który został zbudowany w XVII wieku, także warto zobaczyć budynek poczty z XIX wieku, dwór przy ulicy Wojska Polskiego z XIX wieku, budynek browaru, wille XIX-wieczne przy ulicy Batorego, a także całe śródmieście, które zawiera wiele interesujących widoków. Znany jest również zamek w Człuchowie, który był kiedyś drugim co do wielkości po zamku w Malborku. Obecnie ten zamek krzyżacki nie przetrwał w całości – zachowały się tylko wieża, mury oraz podziemia, które są nadal nieodkryte. Za zniszczenia odpowiada pożar, który miał miejsce w XIX wieku – zamek został wtedy rozebrany na odbudowę miasta. Warto też odwiedzić Muzeum Regionalne, które przybliża historię miasta, w tym zamku krzyżackiego.

Okolica także zaprasza – jeziora są świetnym miejscem do pływania łódkami i żaglówkami, wędkowania, lasy zapraszają na spacery, do jazdy na rowerach czy na grzybobranie. Warto zatem odwiedzić Człuchów – zamek krzyżacki to najważniejsza atrakcja, ale także całe miasto z wieloma innymi zabytkami także zaprasza!

Powrót do góry
facebook