Chojnów to miejscowość znajdująca się w powiecie legnickim na Dolnym Śląsku. Znajduje się nad rzeką Skorą w zachodnim kierunku od Legnicy. Miasto w przeszłości określane było mianem Hajnowa. Aktualnie pełni ono także funkcję gminy. Żyje w nim około 14 tysięcy osób.

Krótki rys historyczny Chojnowa

Miejscowość powstała przed XIII wiekiem i wtedy nazywana była Haynowem, w XIV wieku otrzymała prawa miejskie. Rozwijało się dynamicznie, w okolicy znajdowały się kamieniołomy, młyny wodne, ale po najeździe husytów zostało ono prawie doszczętnie zniszczone. Kolejny rozkwit Chojnowa to XVI wiek. W okresie rozwoju przemysłu miasto głównie rozwijało się w ramach przemysłu papierniczego, skórzanego oraz metalowego. Po zakończeniu II wojny światowej miasto znów uległo zniszczeniu.

Zabytki w Chojnowie

Chojnów może pochwalić się wieloma interesującymi zabytkami, w tym wpisanymi do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Warto zobaczyć historyczne centrum miasta, pozostałości po miejskich obwarowaniach, które znajduje się ma ulicy Lubińskiej, w tym basztę tkaczy, która z XV wieku. Także znany jest zamek piastowski, który pochodzi z XIII wieku. Aktualnie to siedziba Muzeum Regionalnego, na trenie którego można zapoznać się z różnymi zbiorami związanymi z Chojnowem, w tym z etnografią, historii sztuką, archeologią. W dziedzinie zabytków sakralnych warte polecenia są kościół ewangelicki pod wezwaniem Panny Marii, obecnie kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, który ze względu na swoją wielkość nazywany jest też dużym kościołem. Mały kościół to natomiast budynek przy Dąbrowskiego – kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

W Chojnowie można odpocząć w Parku Piastowskim, gdzie znajduje się na Wzgórzu Chmielowym wieża ciśnień, także można odwiedzić Park Śródmiejski, gdy szuka się wytchnienia. W okolicy znajdują się też inne zielone zakątki. Zapraszamy do odwiedzenia Chojnowa!

Powrót do góry
facebook