Miejscowość Brzeziny znajduje się niedaleko Łodzi w kierunku wschodnim. To 12-tysięczne miasto, które jest malowniczo zlokalizowane niedaleko Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. To lokalny ośrodek przemysłowy, głównie skupiony na branży odzieżowej, także ośrodek wypoczynkowy ze względu na swoje atrakcyjne umiejscowienie.

Historia Brzezin

Osada na obecnych terenach miasta istniała już około XI wieku, lokacja miasta odbyła się w XIV wieku z nadania króla Kazimierza Wielkiego. Miasto znajdowało się wtedy na szlaku handlowym i rozwijało się prężnie. W późniejszych wiekach Brzeziny były ważnym ogólnokrajowym ośrodkiem rzemieślniczym, krawieckim i sukienniczym. Od XVII wieku miasto powoli zaczyna podupadać, a większego znaczenia nabrało dopiero około XIX wieku znów za sprawą wzmożonej produkcji odzieżowej. W trakcie II wojny światowej Brzeziny były zbombardowane, zniszczono około 60% zabudowań.

Co warto zobaczyć w Brzezinach?

Najważniejszym zabytkiem jest kościół Podwyższenia Świętego Krzyża – gotycki, pochodzący z pierwszej połowy XIV wieku. Wewnątrz zachowały się cenne elementy wyposażenia, w tym barokowe organy, kaplice Lasockich i Miedzianków, którzy niegdyś byli właścicielami Brzezin. Także na terenie miasta warto zobaczyć wzniesiony w XVIII wieku drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny z drogocennymi obrazami. Również z zabytków sakralnych znane są barokowy kościół pod wezwaniem Ducha Świętego i zespół klasztoru Reformatów. Na terenie Brzezin znajduje się też wiele domów głównie z końca XIX i początku XX wieku.

Tych, którzy lubią naturę, zainteresuje Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, na terenie której znajdują się oznakowane szlaki rowerowe, szlaki piesze. Warto też odwiedzić urokliwy park miejski. Prowadzone są liczne wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty, festiwale, także obchodzone są Dni Brzezin, Dożynki. Zatem chociaż Brzeziny to dość mała miejscowość, to jednak ma do zaoferowania kilka interesujących zakątków i atrakcji. Dostępna jest baza noclegowa, więc można wybrać się tutaj na spokojne i relaksujące wakacje.

Powrót do góry
facebook