Brzeg Dolny znajduje się na Dolnym Śląsku, jest zlokalizowany na prawym brzegu Odry, około 30 kilometrów od wojewódzkiego Wrocławia. W mieście żyje około 12 tysięcy osób. Brzeg Dolny jest miastem bardzo dobrze uprzemysłowionym i stale realizowane są tutaj nowe inwestycje. Największe udziały mają firmy w branży chemicznej, również mieści się tu hydroelektrownia. W dużej mierze za rozwój miasta odpowiada podstrefa Brzeg Dolny Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Brzeg Dolny ma też do zaprezentowania kilka ciekawych zabytków, dlatego będąc w okolicy, warto poświęcić czas na jego odwiedzenie!

Dzieje Brzegu Dolnego

Miasto ma wielowiekowe dzieje, a ślady osadnictwa sięgają tu aż do epoki brązu. Pierwsze zapiski o mieście pojawiają się w połowie XIV wieku, gdy głównie jej mieszkańcy trudnili się rolnictwem, rybołówstwem i flisactwem. Od nazwiska właściciela miasta Georga Abrahama von Dyherna Brzeg Dolny nazywał się przez długi okres Dyhernfurth. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej miasto rozwija się, napływają do niego nowi mieszańcy, zmieniają się władze. W XVIII wieku jego właścicielem zostaje Karl Georg von Hoym, który wybudował barokowy pałac zachowany do dnia dzisiejszego. W XIX wieku w Brzegu Dolnym założono stocznię rzeczną. W XX wieku w okresie II wojny światowej znajdowały się tu zakłady produkujące chemiczne środki bojowe dla hitlerowskich Niemiec. Po zakończeniu wojny w mieście zakłady przemianowane na „Rokita” działały nadal, produkując innego rodzaju związki chemiczne.

Co zobaczyć w Brzegu Dolnym?

Wiele z brzeskich zabudowań znajduje się w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To między innymi zachowany układ urbanistyczny sięgający okresu średniowiecza, parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel z zabytkowymi kaplicami, pałac, który zlokalizowany jest nad Odrą, przy ulicy Kochanowskiego – był przebudowany w XVIII wieku przez Karla Georga von Hoyma. Na jego terenie znajdują się parki, mauzoleum rodziny von Hoym, folwark. Oprócz zabytków dostępne są też pływalnie, można wypożyczyć łodzie żaglowe, trasy rowerowe i wiele innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Warto odwiedzić Brzeg Dolny!

Powrót do góry
facebook