W województwie kujawsko-pomorskim, nad rzeką Drwęcą znajduje się Brodnica. To miejscowość, która przyciąga nie tylko interesującymi zabytkami, ale również wieloma możliwościami aktywnego spędzania wolnego czasu, dlatego jest popularna wśród turystów chcących spędzić wakacje nad jeziorami. W mieście żyje około 27 tysięcy mieszkańców.

Początki Brodnicy to prawdopodobnie XIII wiek, kiedy znajdował się tam gród. W ciągu kolejnych wieków osada rozbudowała się, rozpoczęto wznoszenie zamku krzyżackiego, a także innych zabudowań, które i dzisiaj można oglądać na mapie miasta.

Zabytki w Brodnicy

Wśród najbardziej znanych zabytków w Brodnicy znajduje się kościół św. Katarzyny – zbudowany w stylu gotyckim, wewnątrz którego można oglądać rzeźby apostołów z XIV wieku. Także przyciągają ruiny zamku krzyżackiego – teraz podziwiać można dolne partie murów zamkowych i wieżę ośmioboczną. Zachował się też fragment ratusza działającego od XIV wieku, spichlerze barokowe, fragmenty murów miejskich z Bramą Chełmińską oraz wieżą Bramy Mazurskiej, które podczas odwiedzin po prostu trzeba zobaczyć, ponieważ są one najważniejszymi budowlami w mieście. Pałac Anny Wazówny wybudowany w XVI wieku obecnie jest miejscem prowadzenia różnych wydarzeń kulturalnych. Działa też muzeum, w którym można zobaczyć wystawy poświęcone dziejom miasta, dostępne są dwa stadiony lekkoatletyczne, ośrodki sportowe, ścieżek rowerowych jest niewiele, ale zapraszają okoliczne trasy, dzięki którym można poznać wiele malowniczych zakątków.

Piękna okolica dla miłośników natury

Brodnica znajduje się na Pojezierzu Brodnickim, które jest popularnym kierunkiem wakacyjnych wypraw. Znajduje się tuta Brodnicki Park Krajobrazowy oraz część Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Razem to około 60 jezior, które są doskonałe do podglądania przyrody, spacerów czy pływania łódką. Baza noclegowa jest dobrze przygotowana, dlatego bez problemu można spędzić tutaj przyjemne wakacje. Odbywają się także imprezy muzyczne, festiwale, wystawy, warsztaty. Zapraszamy do Brodnicy!

Powrót do góry
facebook