Na Przedgórzu Sudeckim, a dokładnie u samego podnóża Gór Sowich oraz nad potokiem Bielawica znajduje się Bielawa. To miasto i gmina na Dolnym Śląsku, które ma aktualnie około 31 tysięcy mieszkańców. Miejscowość ma długą historię, która sięga aż XIII wieku, teraz jest chętnie wybierana przez turystów, którzy głównie zatrzymują się tutaj w celu wycieczek w okoliczne góry.
Więcej o Bielawie
Wieś na obecnych terenach miasta działa od XIII wieku. Mieszkali tu Husyci, w XVI wieku wybudowano zamek, natomiast w trakcie II wojny miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką, a w pobliskich Górach Sowich prowadzono tajemnicze wykopaliska, które do dzisiaj budzą zainteresowanie historyków – niektóre przekazy mówią, że to tam budowano Wunderwaffe. Teraz na terenie miasta znajduje się wiele ciekawych zabytków. Najważniejsze to kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – neogotycka świątynia z XIX wieku, kościół pod wezwaniem Bożego Ciała z XVIII wieku czy kościół pod wezwaniem Świętego Ducha z lat dwudziestych XX wieku. Znane są także dwór obronny z XVI wieku, liczne wille i pałace z początku XX wieku. W mieście znajduje się także Pomnik Sowy w centrum, na Placu Wolności – sowa jest symbolem Bielawy. Ci, którzy chcą zobaczyć piękną panoramę, powinni w szczególności poświęcić czas na wejście na Górę Parkową, gdzie znajduje się wieża widokowa.
Atrakcje w okolicach
Turyści wybierają Bielawę przede wszystkim ze względu na lokalizację – Góry Sowie, w tym szczyty takie jak Łysa Góra, Kalenica czy Wielka Sowa są chętnie odwiedzane przez miłośników wędrówek. Tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach, szczególnie wymarły las znajdujący się niedaleko szczytu Wielkiej Sowy. Atrakcją turystyczną jest Riese będący szeroko zakrojonym kompleksem budowlano-górniczym hitlerowskich Niemiec w Górach Sowich, a także pod zamkiem Książ. Znana jest także Twierdza Srebrnogórska, dawne sztolnie, zamek Grodno. Zimą okolice zapraszają na narty i snowboard – działa wiele wyciągów i tras.