Niewielka miejscowość Białobrzegi znajduje się w województwie mazowieckim, a dokładnie w powiecie białobrzeskim, około 30 kilometrów od Radomia. Żyje w nim około 10 tysięcy osób. Przez miasto przepływa rzeka Pilica. W swoim herbie Białobrzegi mają syrenkę z długim włosami i koroną na głowie, która ma symbolizować położenie miejscowości nad rzeką.
Co warto wiedzieć o historii Białobrzegów?
Miasto może pochwalić się długą historią, ponieważ uzyskało już w 1540 roku prawa miejskie, które został nadane przez Zygmunta I Starego. Wówczas miejscowość określana była jeszcze jako Brzegi. Przez lata przechodziło z rąk do rąk kolejnych rodów, ale nadal były malutkim miasteczkiem skupionym głównie wokół rolnictwa i handlu. Na początku XX wieku Białobrzegi zostały zdewastowane przez pożar, dodatkowo wojny spowodowały jeszcze większe szkody. W trakcie II wojny światowej znajdowało się tu getto żydowskie. Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej Białobrzegi powoli zaczęły się odbudowywać, aby w 1958 roku stać się stolicą powiatu. Uzyskały także ponownie prawa miejskie, a przez pewien czas były jedyną wsią posiadającą status powiatu w Polsce.
Co warto zobaczyć w Białobrzegach?
Zasadniczo w tej małej miejscowości nie ma zbyt wielu atrakcji w postaci zabytków, ale i tak regularnie odwiedzają ją turyści – przez Białobrzegi przechodzi wiele ciekawych szlaków rowerowych, a rozległe tereny są miejscem działalności wielu gospodarstwa agroturystycznych, dlatego to dobre miejsce na spokojny wypoczynek dla tych, którzy nie przepadają za gwarem i hałasem, ale chcą być bliżej przyrody. Okoliczne lasy i jeziora są świetnym miejscem do wędrówek, jazdy na rowerach czy wędkowania. W mieście najstarszym zabudowaniem jest dzwonnica drewniana z XVIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na kościół parafialny budowany od lat trzydziestych do pięćdziesiątych ubiegłego wieku, bramę kościelną i cmentarną oraz rzeźbę Matki Boskiej przy kościele z XIX wieku. Warto zobaczyć zatem malownicze Białobrzegi, chociażby przejazdem!