Chociaż położony w województwie małopolskim Andrychów nie jest szerzej znany, to jednak jest to miasto zdecydowanie godne uwagi. Ma około 21 tysięcy mieszkańców, zajmuje powierzchnię nieco ponad 10 kilometrów kwadratowych i kiedyś należało do województwa bielskiego. Teraz, chociaż jego znaczenie zmalało, nadal jest ważnym punktem na mapie Polski, zwłaszcza dla turystów chcących zwiedzić Beskid Mały, ale to nie wszystko, co Andrychów ma do zaoferowania!

Andrychów na kartach historii

Miasto jest zlokalizowane w Beskidzie Małym, jak zostało już wskazane. Pierwotnie na tym terenie miała znajdować się już w XIII wieku osada Indrzychów, ale pierwsze zapiski o Andrychowie pojawiają się w 1344 roku, gdzie wieś określana jest mianem Henrychów. Jak mówią przekazy, nazwa ta ma wywodzić się od imienia założyciela lub właściciela osady. Nadanie praw miejskich miało miejsce w 1767 roku. Miasto ma bogate tradycje przemysłowe zwłaszcza w przemyśle maszynowym i bawełnianym, które sięgają XVIII wieku, a także i teraz nowoczesny Andrychów radzi sobie całkiem dobrze. Głównie przyczyną jest podstrefa ekonomiczna należąca do Krakowskiego Parku Przemysłowego.

Zabytki i atrakcje w Andrychowie i okolicach

Andrychów nie wyróżnia się zbyt wieloma atrakcyjnymi zabytkami. Głównie powodem była późna lokacja miasta, zniszczenia wojenne, pożary oraz dominacja przemysłu. Nie znaczy to jednak, że miasto nie może pochwalić się kilkoma perełkami architektonicznymi. Na uwagę zasługuje głównie klasycystyczny Zamek Andrychowski z XVII wieku, czyli Pałac Bobrowskich, który znajduje się w centrum i jest otoczony zielonym Parkiem Miejskim ze stawem. Również warto przyjrzeć się bliżej galicyjskiemu rynkowi otoczonym kamieniczkami. Niestety, domy podcieniowe, które charakterystyczne były dla tych terenów, nie zachowały się prawie zupełnie – jeden z ostatnich można oglądać na rynku.

Miasto jest też częstym punktem wycieczek górskich. Beskid Andrychowski, który jest wschodnią częścią Beskidu Małego, to wiele różnych szlaków turystycznych na lato i na zimę, ścianki wspinaczkowe, wyciągi i trasy dla narciarzy i snowboardzistów. Także można spędzić czas na basenie, kortach tenisowych czy wziąć udział w różnych imprezach – w Andrychowie organizuje się w szczególności dużo wydarzeń sportowych, na przykład konkursy skoków narciarskich, rajdy górskie, spływ kajakowe.

Andrychów to miasto, które może zachwycić urokiem i pełną gamą ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu – niewielkie, ale ma dużą moc!

Powrót do góry
facebook